Különleges projekten dolgoznak ausztrál kutatók. A Dél-Queenslandi Egyetem munkatársai nevető, síró és más érzelmek kifejezésére is képes avatárokat szeretnének létrehozni.
A számítógépes világokban játszók számára magától értetődő virtuális karakterük léte. Viszont számtalan, az emberi interakciókra fokozottan építő rendszerben problémát jelent, hogy ezek jelenleg még nem képesek érzelmek kifejezésére. Ez azonban hamarosan megváltozhat. "A jelenlegi virtuális szereplőkkel nehéz jól kommunikálni, mert túl statikusak, nem fejeznek ki érzelmeket" - nyilatkozták Penny-Anne Kaye De Byl és Christopher William Mills, a Dél-Queenslandi Egyetem kutatói. Az avatárok ismertségét sokak szerint a Second Life sikere alapozta meg, azonban néhány szakember már most olyan avatárok megalkotásán dolgozik, amelyek nem csak egy programban, de akár az egész világhálón elkísérhetik a felhasználókat.
De Byl és Mills viszont olyan avatárokat akarnak létrehozni, amelyek képesek érzelmeket kifejezni és mindig az adott felhasználó állapotát tükrözik vissza. A megoldás egyszerű: a tudósok egyes szavakhoz kötik az egyes érzelmi állapotokat. Amennyiben egy beszélgetésben elhangzik egy adott szó, akkor az avatár arckifejezése is módosul. Egy másik projektben ennél is tovább mennek: szenzorokkal látták el a felhasználókat, mérik azok testi reakcióit, a szívritmusukat, a szívverésüket, a pulzusukat, az izzadásukat, és így következtetnek az adott személy aktuális hangulatára, érzelmi állapotára. A módszerek ugyan eltérőek, azonban a cél ezekben a programokban ugyanaz: személyesebbé tenni az internetet.
Elgondolkoztat
2009.04.22. 10:27 | Király_Éva | Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://kiraly-eva.blog.hu/api/trackback/id/tr531079600
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.